Stagnáló lakásárak, egyes lokációkban csökkenő ingatlanárak – Felértékelődik az önerő szerepe?

Az elmúlt nyolc év dinamikus lakásár-növekedése a fővárosban, az agglomerációban és a megyeszékhelyeken jelentősen nehezítette az önerő összegyűjtésének idejét. Bár nagyon kedvező, és historikusan is kiemelkedően alacsony lakáshitel-kamatokat kínáló időszak volt, ahol a kereskedelmi bankok…
Közzétéve: 2023. 01. 28

Az elmúlt nyolc év dinamikus lakásár-növekedése a fővárosban, az agglomerációban és a megyeszékhelyeken jelentősen nehezítette az önerő összegyűjtésének idejét. Bár nagyon kedvező, és historikusan is kiemelkedően alacsony lakáshitel-kamatokat kínáló időszak volt, ahol a kereskedelmi bankok öntötték a hitelt a lakosságra, ez csak azok esetében volt igaz, akik rendelkeztek megfelelő önerővel, vagy jogosultak voltak valamelyik családtámogatási formára (Babaváró, CSOK).

A hitelek esetében, tehát normál piaci lakáshitelek esetében a törvények előírják a hitelezés szabályai között azt, hogy a hitelfelvevőnek rendelkeznie kell minimum 20 százalék önerővel.

Ha egy albérletben élő pár, vagy magánszemély lakást akart vásárolni, akkor ez egy kétszobás, 40-50 milliós panel vagy téglalakás esetében azt jelentette, hogy rendelkezniük kellett nyolc-tízmillió forinttal.

Az albérletben vagy még otthon élők esetében nem kevés megtakarítási szándék és idő kellett ahhoz, hogy az “olcsó hitel” (3-4 százalékos lakáshitel) esélye rendelkezésre álljon.

Klasszikus huszonkettes csapdája az, hogy hiába lenne az albérleti díjnál alacsonyabb a banki hitel havi törlesztőrészlete, az önerő nem elegendő mértéke miatt kénytelen továbbra is albérleti díjat, ráadásul magasabbat fizetni. Ehhez azt is hozzá kell tenni, hogy az albérletdíjak is követik az inflációt, és a rövid távú lakáskiadással kevesebb hosszú távra kiadott lakás és ház volt a piacon 2015-2022 között, így többet is kérhettek érte az inflációs emelésnél a tulajdonosok.

Jelenleg úgy néz ki, hogy 2022-2023 a fordulópont, a ciklusváltozó lesz az ingatlanpiacon. A fizetések kis késéssel ugyan, de az inflációt lekövetik, így a stagnáló lakásárak mellett egyszerűbb lesz összespórolni a beugrót, a törvényileg 20% százalékot. Korábbi bejegyzésünkben már írtunk róla, hogy a devizahitelesi időszak hitelezési problémáiból tanulva a bankok inkább a 25%-ot kérik el.

Mi azonban mindenkit arra bíztatunk, hogy törekedjen saját tulajdonra, az elkövetkező két év tartogat lehetőségeket, mert a stagnáló vagy csökkenő piac rakéta-sebességgel fog újra feltámadni. Ne feledjük, hogy a lakáspiac egy ciklikus piac. A mai helyzetet, amit tapasztalunk, gyorsan felválthatja egy emelkedő piac, mint 2003-ban vagy 2015-ben. 

Ne feledd, az albérleti díj mindig emelkedni fog, míg a hitelnél Te csak a kamatot fizeted a banknak, a tőkerész a Te vagyonod marad.

Kedvező hitellehetőségekért keresd az OtthonSzerviz Csapatát és Nehéz Sándort!

 

Ezekbe a cikkekbe is érdemes beleolvasnia