Veszély a mindennapokban: Lakások alulbiztosítottsága

Az egyik legnagyobb biztosításokkal foglalkozó online oldal, a www.netrisk.hu nagymintás megkérdezésen alapuló elemzést tett közzé. A nagymintás, tehát többezres adatfelvételen, és azok kielemzésén alapuló kutatás rámutatott arra, hogy a magyar lakások jelentős mértékben alulbiztosítottak. Mit…
Közzétéve: 2023. 02. 27

Az egyik legnagyobb biztosításokkal foglalkozó online oldal, a www.netrisk.hu nagymintás megkérdezésen alapuló elemzést tett közzé. A nagymintás, tehát többezres adatfelvételen, és azok kielemzésén alapuló kutatás rámutatott arra, hogy a magyar lakások jelentős mértékben alulbiztosítottak.

Mit jelent ez a lakás-tulajdonosra, vagy lakásbérlőre nézve?

Sajnos azt, hogy amikor történik egy nem várt káresemény, amely egy ingatlan esetében az ingatlan “életkorából”, vagy más, pédául felső szomszéd figyelmetlenségéből kialakul (beázás társasházban egy nyitva felejtett csap miatt egy társasházban például), akkor a biztosítási összeg, amit kapunk kártérítés gyanánt, nem fedezi a felújítási költségeinket. A kárunk értéke magasabb, mint amit a biztosító ki tud számunkra fizetni.

Miből fakad ez a probléma?

Amikor a biztosítást megkötjük, a lakásbiztosítás az akkori ingatlanérték, és az ingatlanban jelen lévő nagyobb értékű ingóságok esetében kerül megállapításra. Ilyen esetben a lakás tulajdonosa érdekelt az alacsony biztosítási összeg fizetésében. Jellemzően a hitelek esetében a jelzálogjog és a lakás mint fedezet miatt a hitelt nyújtó pénzintézet meg is követeli a lakásbiztosítás meglétét. Az ekkor megkötött lakásbiztosítás aztán jellemzően nem kerül folyamatos megújításra.

Valljuk be őszintén, nem arra tervezzük a mindennapjainkat, hogy vettünk egy nagyobb televíziót 200 ezer forintért, és egy új laptopot, és alapból feltételezzük, hogy betörnek hozzánk, és ellopják a lakásunkból. 

Egy kültéri ajtó esetében, amikor a mesteremberek berakják a szép, új nyílászárót, nem az jut eszünkbe, hogy biztosan felfeszítik, és betörnek azon keresztül. Éppen ellenkezőleg, pont azért (is) helyezzük be a HiSec védelmi rendszerrel ellátott ajtókat, hogy magasabb biztonságot nyújtson.

Ha belegondolunk a fenti példába, az új biztonsági ajtót, a nagyképernyős televíziót, vagy az új MacBook Air-t megvásárolva nő az ingatlan, illetve az ingatlanban található ingóságok értéke. Csak a felsorolt három dologgal megnő majdnem egymillió forinttal az értéke.
Azonban egyik esetben sem rohanunk a biztosítóhoz, hogy szeretnénk új kalkulációt kérni, mivel változott az ingatlan és az ingóságok helyzete.
Hasonló probléma merül fel akkor is, amikor nem várt káresemény történik. Ajtócsere szükséges, csőtörés miatt le kell verni a csempét, vakolni kell, tehát kőművesmunka is szükséges lesz, plusz új csempe.
Azonban az elmúlt másfél évben radikálisan megnőttek mind az anyagárak, mind a szakemberek (vízvezeték-szerelő, lakatos, burkoló, stb.) munkadíjai.

A NEtrisk kutatása rávilágít arra a problémára, hogy az alulbiztosítottság nagy probléma a magyar lakóingatlanoknál. Sok esetben éri kellemetlen meglepetés a kárt elszenvedőket, amikor a biztosító – az általa ismert értékek alapján – megállapítja a kártérítés összegét, s azzal megkeresik a tulajdonosok a kivitelezést, helyreállítást végző vállalkozókat, vagy anyagot szereznének be. 

Probléma az is, például tűzkár esetén, ha az ingatlan újjáépítési költsége meghaladja a biztosítási összeget.
Érdemes tehát rendszeresen felméretni, aktualizálni a lakásbiztosításunkat.

Okos ember más kárán tanul, ne feledjük.

Ha megkeresi Nehéz Sándort és az OtthonSzerviz-t, segítünk pontosan megállapítani Önnek, és módosítani, vagy kedvező feltételekkel újrakötni lakásbiztosítását!

Ne érje kellemetlenség, ha az újjáépítési érték nem fedezi a házában, lakásában keletkezett kárt!
Segítünk Önnek, hogy újra tudja vásárolni baj esetén megsemmisült ingóságait! 

 

Ezekbe a cikkekbe is érdemes beleolvasnia